Pracovní dohody

DOHODY O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR

Kromě klasických pracovních smluv český zákoník práce upravuje i tzv. dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Mezi tyto patří dohoda o provedení práce (zkratka: DPP) a dohoda o provedení činnosti (zkratka: DPČ). Oba typy dohod mají svá specifika a zásadní rozdíly, které se týkají primárně danění, odvodů a pracovní doby.

DPP

Dohoda o provedení práce má na rozdíl od DPČ nebo pracovního poměru, jednorázový charakter; obvykle jde o splnění ojedinělého, nárazového úkolu nebo krátkodobého přivýdělku, nejčastěji využívaného studenty či lidmi na mateřské nebo rodičovské dovolené. Pro tuto dohodu bývá v hovorové řeči využívané označení „brigáda“. Na tuto dohodu můžete odpracovat maximálně 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele a to i v případě, že máte u jednoho zaměstnavatele více odlišných dohod o provedení práce, v takovém případě se počty hodin sčítají. Minimální výše hodinové odměny musí odpovídat stanovené minimální mzdě, tedy aktuálně v roce 2024 se jedná o 112,50 Kč za hodinu. Do konce roku 2024 platí, že pokud odměna za měsíc na základě dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele přesáhne 10 000 Kč, odvede z odměny zaměstnavatel pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Cizinec je pak účasten veřejného zdravotního pojištění a má nárok například i na nemocenské dávky. Na následující rok 2025 jsou v oblasti odvodů plánovány další výrazné změny.


Pozor! Dohodu o provedení práce mohou uzavřít pouze cizinci, kteří mají volný přístup na trh práce na území České republiky (např. držitele trvalého pobytu, nebo cizinci s ukončeným vysokoškolským vzděláním na území České republiky). Vzhledem k tomu, že dohoda o provedení práce má jednorázový charakter, není možné na základě této dohody žádat o vydání zaměstnanecké karty ani o pracovní povolení na úřadu práce. Příjmy z dohody o provedení práce se rovněž nezapočítávají pro dosažení potřebné výše prostředků k pobytu pro účely dlouhodobého či trvalého pobytu.

Jakákoliv dohoda musí být uzavřena v písemné podobě!

DPČ

V praxi je využívána jak pro krátkodobější zaměstnání, tak i pro stabilnější – déletrvající pracovněprávní vztahy, včetně těch sjednávaných na dobu neurčitou. Dohoda o pracovní činnosti je vhodným řešením zejména tehdy, když rozsah potřebné práce převyšujícího 300 hodin za rok a zároveň nevyžaduje plný pracovní úvazek. Dohodu o pracovní činnosti můžete se zaměstnavatelem uzavřít maximálně na polovinu průměrné týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin za týden, ale je to posuzováno za celé období trvání smlouvy, maximálně za období 52 týdnů. V případě, že máte u jednoho zaměstnavatele uzavřených několik dohod o provedení činnosti, tyto se vzájemně sčítají. Povinnost hradit zdravotní a sociální pojištění vzniká, pokud došlo k překročení výše odměny 4000 Kč za měsíc. Cizinec je pak účasten veřejného zdravotního pojištění a má nárok například i na nemocenské dávky.


Pozor! Na rozdíl od dohody o provedení práce mohou uzavřít dohodu o provedení činnosti i  cizinci, za účelem podání žádosti o vydání zaměstnanecké karty (za předpokladu, že bude splněn požadavek minimálně 15 hodinové týdenní pracovní doby a vyšší než minimální mzda 18 900 Kč, nehledě na počtu hodin) nebo za účelem podání žádosti o vydání pracovního povolení na úřadu práce (například pro držitele víza za účelem strpění). V případě, že dojde k vydání zaměstnanecké karty, či vydání pracovního povolení, může na základě dohody o provedení činnosti nastoupit do zaměstnání i cizinec, který nemá volný přístup na trh práce. Příjmy z dohody o provedení práce se rovněž započítávají pro dosažení potřebné výše prostředků k pobytu pro účely dlouhodobého či trvalého pobytu.

FORMÁLNÍ POŽADAVKY DOHOD O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR

Jakákoliv dohoda o provedení práce či dohoda o provedení činnosti musí být uzavřena v písemné podobě, nově může mít i podobu elektronickou. Ve smlouvě myslete na úpravu základních náležitosti jakými je například: identifikaci smluvních stran; doba na kterou se uzavírá; rozsah vykonávané práce a její druh; místo výkonu práce; předpokládanou pracovní dobu a její případné rozvržení; odměnu a způsob její výplaty; výměru dovolené a způsob určení délky dovolené; postup při rozvazování pracovního poměru.

Vzor dohody o provedení práce lze stáhnout na stránkách Ministerstva práce a sociálních věci

DANĚNÍ DOHOD O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR

Co se týká zdanění příjmů z dohody o provedení práce (DPP), tak zde je podstatné, zda má zaměstnanec u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani, toto tzv. růžové prohlášení může zaměstnanec podepsat pouze u jednoho ze svých zaměstnavatelů. V takovém u daného zaměstnavatele uplatňuje daňové zvýhodnění.

  • V případě odměny do 10 000 Kč a podepsaného růžového prohlášení se neodvádí žádná daň.
  • V případě odměny nad 10 000 Kč a podepsaného růžového prohlášení se odvádí zálohová daň ve výši 15%.
  • V případě, že nemáte podepsané růžové prohlášení a máte odměnu do 10 000 Kč, odvádíte z příjmu 15% srážkovou daň.
  • V případě, že nemáte podepsané růžové prohlášení a máte odměnu nad 10 000 KČ, odvádíte z příjmů 15% zálohovou daň.

Co se týká zdanění příjmů z dohody o provedení činnosti (DPČ), tak zde je podstatné zda má zaměstnanec u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani, toto tzv. růžové prohlášení může zaměstnanec podepsat pouze u jednoho ze svých zaměstnavatelů. V takovém u daného zaměstnavatele uplatňuje daňové zvýhodnění.

  • V případě odměny do 4000 Kč a podepsaného růžového prohlášení se neodvádí žádná daň.
  • V případě odměny nad 4000 Kč a podepsaného růžového prohlášení se odvádí zálohová daň ve výši 15%.
  • V případě, že nemáte podepsané růžové prohlášení a máte odměnu do 4000 Kč, odvádíte z příjmu 15% srážkovou daň.
  • V případě, že nemáte podepsané růžové prohlášení a máte odměnu nad 4000 KČ, odvádíte z příjmů 15% zálohovou daň.

UKONČENÍ DOHOD O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR

Dohoda o provedení práce či dohoda o provedení činnosti je ukončena uplynutím doby na kterou byla sjednána, v případě dohody o provedení práce i vyčerpáním 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, písemnou dohodou obou stran nebo písemnou výpovědí. Zaměstnanec či zaměstnavatel může dát druhé straně písemnou výpověď z jakéhokoliv důvodu, nebo bez uvedení důvodu. Výpovědní lhůta u dohody o provedení práce činí 15 dní a začíná dnem, kdy byla výpověď doručena druhé straně. Ve zcela výjimečných případech lze zrušit dohodu okamžitě, to však může být jen v těch případech, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr v souladu se zákoníkem práce. Nově zákon umožnuje zaměstnanci v některých případech požádat zaměstnavatele o písemné zdůvodnění výpovědi a zaměstnavatel povinen jej bez zbytečného odkladu písemně informovat o důvodech výpovědi.

NOVINKY V OBLASTI DOHOD O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR

Nově mají lidé pracující na dohodu o provedení práce či dohodu o provedení činnosti nárok na hrazenou dovolenou za předpokladu, že  jsou splněny dvě podmínky: dohoda trvá déle než 28 dní a zaměstnanec odpracoval alespoň 80 hodin za kalendářní rok.

Za každou celou odpracovanou týdenní pracovní dobu pak má zaměstnanec nárok na dovolenou v délce 1/52 týdenní pracovní doby vynásobené výměrou dovolené. Pro účely výpočtu dovolení je u dohod o provedení práce stanovená fiktivní pracovní doba 20 hodin týdně.

Příklad: Brigádník u zaměstnavatele pracoval 5 týdnů, odpracoval 200 hodin. Má tedy nárok na dovolenou. Pro výpočet dovolená využijeme následující dva matematické vzorce:

a) 200 hodin : 20 hodinová fiktivní týdenní pracovní doba  = 10 týdnů

b) 10/52 (deset týdnů z celkových 52 týdnů v roce) * 4 týdny dovolené (minimální zákonná výměra roční dovolené, může být i vyšší) * fiktivní úvazek 20 hod/týdně = 15,38 hodin

Brigádník má v případě odpracovaných 200 hodin ročně nárok na 15 hodin placené dovolené. Čerpání dovolené se nezapočítává do limitu maximálně 300 hodin ročně na dohodu o provedení práce u jednoho zaměstnavatele.


Mezi další nové benefity patří např. právo na příplatky za práci:

a) ve svátek (na 100% příplatek průměrného hodinového výdělku nebo náhradní placené volno má nárok zaměstnanec by měl na pracovat, ale nepracoval, protože na obvyklý pracovní den připadl svátek),

b) v noci (10% průměrného hodinového výdělku za práci mezi 22h a 6h), příplatek za práci v osobu a neděli (10% průměrného hodinového výdělku),

c) ve ztíženém prostřední (10% za každý zatěžující vliv).

V případě práce ze home office je nutné tuto možnost písemně upravit v dohodě. Zaměstnanec má ze zákona nárok na proplacení nákladů související s prací z domova, jedná se o příplatek 4,60 Kč za hodinu, nicméně je možné toto smluvně vyloučit. Zaměstnavatel současně musí nejpozději tři dny před začátkem dané směny nebo  informovat zaměstnance o rozpisu pracovní doby, změny nelze dělat méně než 24 hodin před začátkem směny.

V případě, že zaměstnanec odpracoval alespoň 180 dní za posledních 12 měsíců, nebo pokud byla dohoda sjednána na 12 měsíců či více, může zaměstnanec požádat zaměstnavatele o převedení do režimu klasické pracovní smlouvy. Zaměstnavatel může tuto žádost odmítnout, ale musí vás do jednoho měsíce poskytnou písemnou odpověď, kde uvede důvody odmítnutí.

Useful information for foreigners

Newsletter

Máte zájem o naše aktivity? Nechcete přehlédnout akce, které pořádáme? Přihlašte se k odběru našeho newsletteru: