Zákaz práce na švarcsystém
České zákony posuzují odlišně práci v závislém postavení (pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce) a podnikání (živnostenský list - ŽL). Od ledna 2012 dochází ke zpřesnění definice závislé činnosti, nicméně vykonávat pro zaměstnavatele činnost jako zaměstnanec s ŽL je nelegální už delší dobu. Od ledna 2012 také platí novela zákona o zaměstnanosti, která zpřesňuje vymezení pojmu závislé práce:
Znaky závislé práce jsou následující:
- vztah nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance (jeden šéfuje druhému)
- práce vykonávána jménem zaměstnavatele (pracuji na jméno firmy, ne sám za sebe nebo na sebe)
- práce vykonávána podle pokynů zaměstnavatele (plním úkoly, které jsou mi zadány)
- zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně (v práci mě nikdo nezastupuje, práci vykonávám já sám a nikdo jiný mě tam nemůže zastoupit)
- práce vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci (dostávám zaplaceno)
- práce vykonávána na náklady a odpovědnost zaměstnavatele (platí mi zaměstnavatel, dává mi pomůcky)
- práce vykonávána v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě (mám nastavenou pracovní dobu a určeno přesné místo, kde pracuji)
Pokud všechny tyto definice na Vás platí, tak jste zaměstnancem a musíte být zaměstnán na pracovní smlouvu a rozhodně ne na ŽL. Jinými slovy, podnikatel/živnostník může pro firmu pracovat na základě objednávky služeb a fakturace, ale nikoliv jako zaměstnanec, tedy jako člověk, který splňuje výše uvedené znaky. V praxi se však často uplatňuje tzv. švarcsystém, kdy podnikatel/živnostník vykonává práci jako každý jiný zaměstnanec, ale jako zaměstnanec veden není. Místo toho práci fakturuje a pracuje pro firmu jako živnostník, což je nezákonné a pokud na to kontrola přijde, hrozí zaměstnavateli pokuta, až do výše 10 000 000 Kč či zákaz činnosti, zaměstnanci hrozí pokuta až do výše 100 000 Kč.
Příklad: pracujete v nemocnici jako uklízeč. Každý den chodíte do práce od rána do odpoledne, nebo pracujete na krátké a dlouhé směny. Pracujete s pomůckami, které vám v nemocnici dali k uklízení a v nemocnici vám řekli, kde přesně, co a kdy máte na jakém patře nebo oddělení uklízet. V tomto případě jste zaměstnanec a měli byste pracovat na pracovní smlouvu, ne na živnostenský list. Pokud pracovní smlouvu nemáte, hrozí vám i nemocnici pokuta.
Mezi migranty je práce na ŽL velmi rozšířená, mezi firmami je tato možnost preferovaná, protože není nutné vyřizovat pracovní povolení a povinnosti pro získání dlouhodobého pobytu za účelem podnikání jsou zcela na migrantovi. Systém je pro zaměstnavatele výhodný také proto, že nemusí za zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění či náhradu mzdy v době nemoci, neplatí tu rovněž ochrana zaměstnance při nástupu a ukončení zaměstnání a dovolená.
Pokud se chcete vyhnout problémům a možné pokutě, doporučujeme dohodnout se se zaměstnavatelem na jiné formě spolupráce – buď budete nadále pracovat jako zaměstnanec v pracovním poměru (pracovní smlouva), pracovat na dohodu o pracovní činnosti (je potřeba se ujistit, že máte potřebné povolení k zaměstnání), nebo pokračovat v činnosti na ŽL, - pouze pokud však změníte formu spolupráce, tedy nebudete vykonávat závislou práce (její znaky naleznete výše) a budete plnit účel svého živnostenského listu (pracovat na základě zakázek a faktur).
V případě jakýchkoliv nejasností neváhejte kontaktovat pracovníky SIMI - osobně, telefonicky, mailem a to i anonymně.