kde hledat práci
Hledání práce a podpora v nezaměstnanosti
V první řadě je třeba zjistit jaké máte pobytové oprávnění a zda máte nebo nemáte volný vstup na trh práce. V případě, že máte zaměstnaneckou kartu, modrou kartu, nebo potřebujete povolení k zaměstnání od úřadu práce, můžete hledat práci na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Tyto stránky jsou pouze v českém jazyce. Na levé straně této webové stránky najdete kategorie a jednu z nich vyberete podle svého pobytového oprávnění. https://www.mpsv.cz/hledani-volnych-mist-2
V případě, že víte o zaměstnavateli, který by Vás rád přijal, ale nemá vaši pozici nahlášenou na úřadu práce jako vhodnou pro cizince, bude zaměstnavatel muset tuto volnou pracovní pozici ohlásit na úřadu práce do centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných cizinci (např. držiteli zaměstnanecké karty). Novela zákona o zaměstnanosti z července roku 2024 zrušila tzv. test trhu práce pro zaměstnanecké karty, a proto by pracovní pozice měla získat referenční číslo ihned po zveřejnění volného pracovního místa v centrální evidenci, přičemž poté j Následně tuto změnu zaměstnavatele nebo pozice můžete hlásit na ministerstvo vnitra oddělení azylové a migrační politiky (OAMP).
Máte volný vstup na trh práce?
Hledat vhodnou práci můžete na různých portálech například: jobs.cz, prace.cz, LinkedIn, Expats.cz, Expats Centrum, atd. Vhodnou práci můžete hledat i za pomoci úřadu práce. Můžete se zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání nebo jako zájemce o zaměstnání. Zásadním rozdílem mezi uchazečem o zaměstnání a zájemcem je v tom, že uchazeč je momentálně nezaměstnaný a hledá vhodnou práci. Může také požádat o rekvalifikační kurzy. Zájemce o zaměstnání, může být zaměstnaný, ale má zájem zaměstnání změnit nebo je ohrožen ztrátou zaměstnání a chtěl by využít možnosti si zvýšit rekvalifikaci a požádat o rekvalifikační kurzy, které by byly částečně nebo plně zaplaceny úřadem práce. V obou případech je podmínka důsledně chodit na schůzky a plnit pokyny pracovnice úřadu práce.
Kde hledat práci?
Pro základní orientaci o nabídkách trhu práce doporučujeme navštívit například tyto stránky. V každém případě je vhodné připravit si profesní životopis a konkrétní motivační dopis.
Nabídky Úřadu práce pro cizince, jež nepotřebují pracovní povolení najdete zde. Nabídky Úřadu práce pro cizince u nichž se požaduje zaměstnanecká karta naleznete zde.
Pokud jste přišli o práci, máte v některých situacích možnost evidovat se na nejbližším úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Kromě toho je vhodné aktivně prohledávat nabídky na internetových pracovních portálech, kontaktovat známé, kamarády či bývalé zaměstnavatele. V každém případě se neobejdete bez vhodně sepsaného životopisu a cíleného oslovení zaměstnavatele motivačním dopisem. Další variantou je pracovat přes agenturu
Pokud potřebujete pomoci a hledáním či udržením zaměstnání, chcete zvýšit svou kvalifikaci, chcete začít pracovat jako OSVČ nebo pokud se cítíte zkráceni na svých právech, můžete kontaktovat sociální oddělení SIMI. A to osobně, telefonicky, nebo emailem.