Foto

Rozhovor s Aldanou o duševním zdraví i integraci migrantek

27/08/19 | Článek

Aldana Vlasáková pochází z Jakutska a kromě jakutštiny ovládá aktivně ještě čtyři jazyky. Vystudovala mongolštinu v Petrohradě, titul magistry získala na Karlově univerzitě v Praze, kde žije už pátým rokem. Při své práci se setkala s diskriminací i chladným chováním vůči ní i jejím klientkám jenom proto, že člověk vypadá trochu jinak. S předsudky se tak migrantky setkávají v restauraci, práci, ale i u doktora.

Zdraví migrantů u nás v Česku není zatím takové téma, přitom je velmi důležité, aby lidé, kteří potřebují zdravotní pomoc, měli možnost jí dostat. Aldana častokrát nemoc raději přešla, protože komerční pojištění je velmi drahé. Navíc u doktora je pro migranty obtížné vysvětlit, co je trápí. A co teprve duševní zdraví? Není to trochu na vedlejší koleji? 

Aldana pracovala v Integračním centru Praha jako interkulturní pracovnice pro mongolskou komunitu. Často se tak ve své práci setkávala s Mongolkami, které by potřebovaly psychologickou pomoc. Jenomže najít psychologa, mluvícího mongolsky, je v Česku nemožné. Návštěva u psychologa s překladem se nedělá a šance najít lékaře, který mluví dalším jazykem, jakým mluví i klient nebo klientka, je mizivá. A tak často ženy migrantky zůstávají bez psychologické pomoci. 

Mimo zdraví migrantek a jiných témat, Aldana mluvila s Gorankou Oljača i o tom, jak je integrace žen migrantek specifické a důležité téma. Celý rozhovor s Aldanou Vlasákovou si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Region, v pořadu My a oni.

Fotogalerie

001

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval

Přidat komentář

Tento blog vznikl v rámci projektu „Ženy na vedlejší koleji (?)“, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Projekt realizoval Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) ve spolupráci s FHS Univerzity Karlovy v Praze a Universitou Bergen v období let 2014 - 2016. Od roku 2016 je správa blogu částečně podpořen z prostředků státního rozpočtu ČR v rámci dotace Úřadu vlády ČR z programu Podpora veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů, a to v rámci série projektů "Migrantky mezi ženami". V roce 2017 probíhala správa blogu za spolufinancování z projektu „Migrant women among us“, podpořeného v rámci programu ENAR National Projects a financovaného z prostředků Joseph Rowntree Charitable Trust a dále z projektu „Migrant Women among us“, realizovaného v rámci regrantovacího programu projektu LADDER – Local Authorities as Drivers for Development Education & Raising awareness, realizovaného organizací ALDA– the Association of Local Democracy z podpory Evropské unie. Názory vyjádřené na těchto stránkách jsou v plné odpovědnosti Sdružení pro integraci a migraci, o.p.s. a v žádném případě neobsahují stanoviska Evropské unie, nebo ALDA.