Dlouhodobé vízum
Cizinci ze zemí mimo EU, kteří chtějí na území České republiky pobývat déle než 3 měsíce, musí na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí požádat o vízum nad 90 dnů neboli dlouhodobé vízum (vždy je třeba sjednat si předem termín). Žádost o dlouhodobé vízum je třeba podat na zastupitelském úřadě České republiky ve státě, jejíž je žadatel státním občanem, případně ve státě, ve kterém má žadatel povolený dlouhodobý nebo trvalý pobyt a oprávněně zde pobývá nepřetržitě po dobu nejméně 2 let. Určitou výjimku tvoří cizinci pocházející z jedné ze zemí uvedených ve vyhlášce MV ČR č. 429/2010 Sb. (např. Kanada, USA, Izrael, Velká Británie, Mexiko, Brazílie), kteří mohou žádost o dlouhodobé vízum podat na jakémkoliv zastupitelském úřadu ČR.
Základním předpokladem získání dlouhodobého víza je, že cizinec prokáže, že hodlá na území České republiky pobývat za konkrétním účelem. Musí se jednat o určitou aktivitu nebo činnost, která vyžaduje soustavnou přítomnost cizince na území ČR. Ne však každý účel může být důvodem pro udělení dlouhodobého víza. O dlouhodobé vízum je možné žádat za účelem:
-
podnikání;
-
rodinným;
-
vědeckého výzkumu;
-
studia;
-
sportovním,
-
kulturním,
-
zdravotním,
-
duchovním,
-
mimořádného pracovní vízum,
-
Working Holiday,
-
ostatním
-
strpění pobytu na území.
- převzetí povolení k trvalému pobytu, dlouhodobému pobytu, zaměstnanecké karty, modré karty či karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance (tzv. D/VR vízum).
Žádost musíte podat na vyplněném formuláři „Žádosti o udělení dlouhodobého víza“ a hned při podání žádosti uhradit správní poplatek. Žádost musíte až na výjimečné případy podat osobně a je nutno doložit všechny požadované náležitosti, kterými jsou:
-
platný cestovní doklad
-
1 pasová fotografie, pokud nebude pořízen obrazový záznam žadatele
-
doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území (např. výpis z katastru nemovitostí dokládající vlastnictví bytu nebo domu, nájemní smlouva, potvrzení od ubytovatele - vyplněný formulář)
-
doklad potvrzující účel pobytu (např. potvrzení o přijetí ke studiu v případě žádosti o vízum za účelem studia, potvrzení o přijetí do jazykového kurzu v případě žádosti o vízum za účelem ostatní, doklad o zápisu do příslušného rejstříku v případě žádosti o vízum za účelem podnikání, doklad prokazující příbuzenský vztah - rodný list v případě žádosti o vízum za účelem rodinným apod.)
-
doklad o zajištění prostředků k pobytu (obecně: na 6 měsíců 78.250 Kč, na 12 měsíců 115.810 Kč, pro žadatele mladší 18 let, stačí prokázat prostředky vždy v poloviční výši; pro účel podnikání: 156.500 Kč bez ohledu na délku předpokládaného pobytu) – dokládá se zpravidla výpisem z bankovního účtu
-
doklad o cestovním zdravotním pojištění na dobu pobytu (doložíte až v okamžiku, kdy bude vaše žádost o dlouhodobé vízum kladně vyřízena)
-
souhlas rodičů - u žadatelů mladších 18 let
-
doklad obdobný výpisu z evidence z Rejstříku trestů (nevyžaduje se u cizince mladšího 15 let)
-
na požádání: lékařskou zprávu/doklad o bezinfekčnosti, doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státy, na jejichž území žadatel v posledních 3 letech pobýval souhrnně po dobu delší než 6 měsíců
Cestovní doklad, matriční doklady (např. rodný list, oddací list atd.) a doklad potvrzující účel pobytu je třeba předložit v originále.
Všechny doklady musíte mít v českém či slovenském jazyce, nebo opatřené úředním překladem. Veškeré podklady nesmí být starší než 180 dnů (neplatí u cestovního dokladu, matričních dokladů a fotografie, odpovídá-li Vaší aktuální podobě). Listiny vydané soudem, notářem nebo úřadem mimo Českou republiku musí být ověřeny doložkou o apostile, případně superlegalizační doložkou (pro některé země však platí výjimka z této povinnosti vyššího ověření).
Správní poplatek:
-
2.500,-Kč v hotovosti či kartou dle daného konzulátu
-
od poplatku jsou osvobozeny děti do věku 6 let, ti, kteří žádají o vízum za účelem studia nebo odborné přípravy v oblasti vzdělávání, výzkumní pracovníci atd.
-
v některých zemích jsou stanoveny odlišné poplatky - viz seznam konzulárních poplatků dle stránek MZV
-
žádost o dlouhodobé vízum za účelem strpění: 300,-Kč formou kolkových známek
Lhůta k vydání rozhodnutí:
-
90 dnů ode dne podání žádosti (120 dnů ve složitějších případech)
-
60 dnů ode dne podání žádosti v případech žádostí za účelem studia, pedagogické činnosti, vědeckého výzkumu nebo sezónního zaměstnávání
Prodloužení víza:
-
Vízum může být platné max. 1 rok. pokud je účelem převzetí povolení k pobytu (tzv. D/VR vízum), mívá platnost 6 měsíců s tím, že jste povinni se do 3 pracovních dnů ode dne vstupu na území dostavit na pracoviště ministerstva vnitra pro příslušné pobytové oprávnění.
-
Pokud je platnost dlouhodobého víza kratší než 1 rok, je možné na Ministerstvu vnitra požádat o prodloužení platnosti víza, avšak maximálně na dobu zbývající do jednoho roku. Žádost o prodloužení víza je možné podat nejdříve 90 dnů před koncem jeho platnosti a nejpozději poslední den jeho platnosti (opět nutno podat žádost na formuláři, doložit všechny náležitosti a zaplatit poplatek 1 000 Kč formou kolkových známek). Lhůta na vyřízení žádosti je 14 dnů, po dobu řízení o žádosti v ČR pobýváte oprávněně (a to i pokud vám již vyprší platnost vašeho stávajícího víza).
-
Pokud chcete v České republice pobývat déle než 1 rok, je třeba si ještě v době platnosti víza podat žádost o povolení k dlouhodobému pobytu.
Rozdíl mezi krátkodobým vízem a dlouhodobým vízem je ten, že z víza nad 90 dnů můžete na území České republiky požádat o dlouhodobý pobyt (to neplatí pro dlouhodobá víza za účelem sezónního zaměstnání, mimořádné pracovní vízum a vízum Working Holiday) a pobývat tak v České republice (po splnění zákonných podmínek) i několik let.
Neudělení víza:
Ve lhůtě do 15 dnů ode dne doručení sdělení o neudělení dlouhodobého víza můžete požádat přímo MV ČR o nové posouzení důvodů neudělení víza.